“Samsung RZ-32M71207F 12 CFT No Frost Upright Freezer” has been added to your cart. View cart
PEL Vertical Freezer PVF-6D 8.5 CFT 239 Liter
₨80,000.00
Store your food with confidence using the PEL PVF-6D 8.5 CFT Vertical Freezer from Bijli Bazar. Enjoy spacious storage, efficient cooling, and reliable performance — order now for your home!
In Stock
656
People watching this product now!
SKU:
00003571
Categories: Deep Freezers, Upright Freezers
Tags: PEL 6D, PEL 6D Freezer, PEL 6D Freezer Price, PEL 6D Freezer Price in Islamabad, PEL 6D Freezer Price in Lahore, PEL 6D Freezer Price in Pakistan, PEL 6D Freezer Price in Rawalpindi, PEL PVF-6D, Pel Vertical Freezer, Pel Vertical Freezer Price In Islamabad, Pel Vertical Freezer Price In Karachi, Pel Vertical Freezer Price In Lahore, Pel Vertical Freezer Price In Pakistan, Pel Vertical Freezer Price In Rawalpindi, PEL Vertical Freezer PVF-6D, PEL Vertical Freezer PVF-6D 8.5 CFT 239 Liter, PVF-6D, Single Door Mini, Single Door Mini Refrigerator, Single Door Prices In Pakistan, Single Door Refrigerator In Pakistan, Single Door Refrigerator Online, Single Door Refrigerator Price In Pakistan, Single Door Refrigerator Price In Pakistan 2026, Vertical Freezer, Vertical Freezer In Lahore, Vertical Freezer In Pakistan, Vertical Freezer Price In Islamabad, Vertical Freezer Price In Karachi, Vertical Freezer Price In Lahore, Vertical Freezer Price In Pakistan, Vertical Freezer Price In Rawalpindi
Description
Features:
| SPECIFICATION | PVF – 6D |
|---|---|
| Total | 8.5 Cubic ft |
| INTERNAL CAPACITY | |
| Freezer | 8.5 Cubic ft |
| Refrigerator | – |
| GENERAL FEATURES | |
| Voltage/Frequency | 220/50 Volts/Hz |
| Power Consumption | 152 Watt |
| Current Consumption | 1.5 Ampere |
| Interior Light | Yes |
| Evaporator | Copper |
| Condenser | Forced Draft |
| DIMENSIONS | |
| Height | 1560 mm |
| Width | 625 mm |
| Depth | 675 mm |
| WEIGHT | |
| Net Weight | 61 kg |
| Gross Weight | – |
Additional information
| Brand |
|
|---|---|
| Freezer Type |
|
| Capacity |
|
| Freezer Capacity |
|
Reviews (0)
Be the first to review “PEL Vertical Freezer PVF-6D 8.5 CFT 239 Liter” Cancel reply
Shipping & Delivery

Reviews
There are no reviews yet.